Лікування глаукоми

Чому з усіх офтальмологічних захворювань саме глаукомі приділяється так багато уваги?

По-перше, це досить поширена група захворювань: за статистикою, від глаукоми страждає 2-3% населення земної кулі. По-друге, це підступне захворювання займає одне з перших місць серед причин невиліковної сліпоти. На ранніх стадіях хвороба розвивається непомітно: око не болить, не червоніє, не дає приводів для занепокоєння — але при цьому поступово відбувається повільна, планомірна загибель зорового нерва і сітківки. Зазвичай на той момент, коли пацієнт помічає у себе тривожні симптоми — різке звуження поля зору, порушення гостроти зору — ми змушені констатувати, що приблизно на 70% зоровий нерв вже загинув. У таких ситуаціях перед нами стоїть єдине завдання — зберегти час, щоб залишився зір.

Лікування глаукоми
Хто в першу чергу знаходиться в групі ризику по цьому захворюванню?

Глаукома — вікове захворювання, найчастіше діагностується у пацієнтів, які досягли 55-60 років. Однак зараз у всьому світі відзначається тенденція до омолодження різних хронічних захворювань, в тому числі і захворювань органів зору — глаукоми, катаракти. В окремих випадках глаукома діагностується у пацієнтів 35-40 років. За своєю суттю це судинне захворювання, тому в групу ризику потрапляють пацієнти, які страждають від цукрового діабету, артеріальної гіпертензії. Крім того, велику роль відіграє спадковий фактор: якщо у когось із ваших старших родичів була діагностована глаукома, вам слід уважніше поставитися до здоров’я своїх очей.

Якщо симптоми проявляються занадто пізно, тоді як можна захистити себе від глаукоми?

Все, що можна зробити, щоб не «пропустити» початок захворювання — це проходити регулярні планові діагностичні обстеження органів зору. Якщо у вас немає ніяких скарг, вам показано обстежитися у офтальмолога не рідше 1 разу на рік. Причому, в обстеження обов’язково повинна входити процедура вимірювання очного тиску. Саме підвищений очний тиск є основною ознакою що розвивається захворювання. Громадянам у віці після 45 років рекомендується раз на рік вимірювати очний тиск, незалежно від того, чи задоволені вони якістю свого зору.

Чи можуть планові профілактичні обстеження допомогти ранній діагностиці глаукоми?

Безумовно, при наявності необхідного обладнання районний лікар-офтальмолог помітить у пацієнта перші симптоми глаукоми. З іншого боку, на детальне обстеження і діагностику очей потрібно в середньому 45-50 хвилин: офтальмолог в поліклініці часто не має в своєму розпорядженні таким запасом часу. У разі, якщо у вас виявляться будь-які тривожні симптоми, лікар направить вас в консультативно-діагностичний центр, де можна буде провести більш детальне обстеження і отримати докладну консультацію. В медичному центрі відбувається уточнення діагнозу і приймається рішення про необхідність хірургічного лікування глаукоми.

Чи завжди глаукому доводиться оперувати?

Будь-яке хірургічне втручання виправдане в тому випадку, коли інші методи виявляються безсилі. На щастя, сучасна медицина має у своєму розпорядженні великим арсеналом терапевтичних препаратів, здатних успішно боротися з розвитком глаукоми. Перш за все, завдання цих препаратів — знижувати очний тиск, так як в противному випадку зоровий нерв і сітківка систематично стискаються, чому пацієнт поступово втрачає зір. Також важливу частину лікарської терапії складають судинні препарати, покликані покращувати кровопостачання сітківки та зорового нерва.

Однак, з економічної точки зору консервативне лікування глаукоми — не доступне задоволення. Хороші препарати проти глаукоми коштують дорого, до того ж, найчастіше офтальмолог не може обмежитися якимось одним препаратом: пацієнтові призначається до 4-х видів дорогих крапель, що нормалізують очний тиск. Не будемо забувати, що наш пацієнт, як правило, є громадянином пенсійного віку. Тому часті ситуації, коли пацієнт не може дозволити собі підтримувати зір за допомогою терапії, і тоді для нього оптимальним виходом буде операція.

Що з себе являє хірургічна операція глаукоми?

Глаукома — це група захворювань, які пов’язані з утрудненням відтоку очної рідини. В оці існують природні шляхи відтоку — трабекул, завдяки їм у здоровому оці дотримується баланс тиску. При глаукомі природні шляхи відтоку поступово перестають нормально функціонувати. В ході операції глаукоми хірург-офтальмолог створює штучний канал відтоку рідини — фістулу, яка допоможе налагодити відтік очної рідини на певний період, від декількох місяців до 10-15 років.

Чи можна передбачити, наскільки ефективна буде операція і як довго буде діяти штучний канал відтоку очної рідини?

На жаль, сучасна медицина не має у своєму розпорядженні методами, здатними передбачити ефективність даної операції. Основна проблема полягає в тому, що для організму створена нами фістула — це рана, яка з часом повинна затягнутися. Природно, після операції всі пацієнти в обов’язковому порядку беруть спеціальні препарати, що дозволяють уповільнити процес рубцювання штучних шляхів відтоку очної рідини, але ступінь ефективності цих препаратів в кожному окремому випадку може бути різною.

Тобто, майстерність хірурга не може забезпечити високий ефект операції?

Майстерність хірурга надзвичайно важливо. Проте, можна блискуче провести операцію і домогтися успіху на термін не більше одного-двох років. Тільки регулярне постопераційні спостереження дозволить офтальмолога стежити за станом глаукомного ока. Залежно від стану ока після операції, лікар приймає рішення про те, як скорегувати лікарську терапію, чи потрібно думати про повторної операції. Ситуація ускладнюється тим, що у пацієнтів похилого віку, як правило, на одному і тому ж оці розвивається кілька ускладнюють один одного патологій. Наприклад, в 20-30% випадків глаукома розвивається паралельно з катарактою — захворюванням, яке теж досить часто вимагає хірургічного лікування.

Катаракту теж складно виявити на ранніх термінах?

На відміну від глаукоми, катаракта дає про себе знати. Її основні симптоми — поступове зниження, помутніння зору, пацієнту перестають допомагати окуляри, які він зазвичай носить.

Існує кілька градацій катаракти. На початковому етапі, коли зір знижується незначно, захворювання підлягає тільки пильній спостереженню. Однак іноді вже на цьому етапі пацієнти згодні пройти операцію, щоб позбутися від дискомфорту.

Другий етап — «незріла катаракта» — оптимальний час для хірургічного лікування: на цьому етапі операція буде проведена досить швидко і з високою гарантією ефективності. Зріла, або ускладнена катаракта, вважається вже більш запущеною стадією. Розрізняють різні типи ускладнень: набухають катаракта має властивість роздуватися, як куля, за рахунок вбирає очної рідини; при бурою катаракті кришталик ока досягає буквально кам’яної твердості. Зрілу і ускладнену катаракту значно складніше оперувати. Правда, вітчизняні хірурги-офтальмологи мають чималий досвід хірургії і на цій стадії, так як нашим пацієнтам властиво затягувати з лікуванням і відкладати похід до лікаря. Звичайно, операція пройде легше і дасть найкращий ефект, якщо не доводити себе до повної сліпоти.

На щастя, при катаракті зір здебільшого підлягає відновленню. Операції з приводу катаракти куди більш прогнозовані, ніж у випадку з глаукомою: якщо у пацієнта не виявлено супутніх захворювань ока, ми можемо розраховувати на хороший ефект.

Часто катаракта дозволяє виявити і глаукому: пацієнт починає скаржитися на зниження зору, проходить комплексне обстеження — а в нього обов’язково входить вимір очного тиску. Таким чином, якщо на одному і тому ж оці розвиваються і катаракта, і глаукома, то перша допомагає виявити другу.

А як бути, якщо у пацієнта обидва захворювання на одному і тому ж оці вимагають хірургічного лікування?

Як правило, в таких випадках проводиться комбінована операція. Складність в тому, що операції катаракти і глаукоми значно відрізняються за технологією. Тому такий тип операцій повинен виконуватися тільки руками дуже досвідчених хірургів.

Стандартизована хірургічна операція катаракти — ультразвукова факоемульсифікація — проводиться за допомогою ультразвуку. Це сучасний ендоскопічний метод, що дозволяє проводити операцію через прокол діаметром не більше 2 мм, без подальшого накладення швів. Через цей маленький прокол в око імплантується гнучкий штучний кришталик. Період відновлення після такої операції становить близько місяця, а перші позитивні результати пацієнт помічає вже на другий день після операції.

Треба сказати, що, хоча ультразвук і є «золотим стандартом» операції при катаракті, іноді більш прогнозованою виявляється екстракапсулярна екстракція катаракти — старіший метод, при якому розріз досягає десяти міліметрів, доводиться накладати шви — але незважаючи на це, саме такий метод виявляється більш результативним в ряді запущених випадків.
Якщо у пацієнта за результатами спостереження стабільно високий рівень очного тиску, а консервативне лікування не приносить очікуваного ефекту, тоді шлях пацієнта від постановки діагнозу до операції буде максимально коротким — близько двох-трьох тижнів. Якщо ситуація менш «гостра», пацієнт буде прооперований планово, як правило — протягом двох-трьох місяців з моменту постановки діагнозу.

Основний аргумент на користь операції — прогресування захворювання. Як тільки у пацієнта виявлена ​​глаукома, ми рекомендуємо йому диспансерне спостереження: близько 3 разів на рік він повинен, перебуваючи на лікарської терапії, проходити обстеження у хірурга-офтальмолога. Якщо в ході обстежень ми бачимо, що захворювання стабілізувалося, з операцією можна буде почекати, або взагалі уникнути її. Якщо ж захворювання прогресує — пацієнтові показано хірургічне лікування

Поделиться с друзьями:


Оставьте свой комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *